вторник, септември 27, 2005

ЕС+BG или може би… ЕС+BG но… без българите

ЕС+BG или може би… ЕС+BG но… без българите

“Искам го мале, мъж го искам, сега го искам!!!” … Откъс от народна песен

Тази сутрин попаднах на поредния материал, който отразява нашия чисто български, специфичен и странен пореден преход. Този път към Европейския Съюз. Във в. ПАРИ пише: „Задава се акцизен шок още от 2006 г.” Не, не че ме е изненадало това. В последните години може да се каже, че новини от подобен род са станали ежедневие за нас. И все пак, едно малко червейче ме загриза и не ми дава покой. ЗАЩО?

Защо става така? Вероятно държавните чиновници ще съумеят да ми обяснят „научно” от какво се налага този непопулярен и пре-неприятен ход. Не по-малко вероятно, мастити учени също ще могат да докажат по някоя теза за необходимостта от тези мерки.

Това, обаче, което не мога да разбера е, защо си трае обикновения българин! Защо си мълчи, когато му казват, че ще му вземат и последния галаган? Нима не разбира, нима е толкова тъп? Или му е все едно? Не мога да го повярвам. Има разлика дали имаш 1 лев повече в джоба си или по-малко. Никой не може да ме убеди в противното. А тук сега говорим за хиляди левове, които в продължение на години ще изтичат от джобовете на всеки един от нас, само защото нашите управници са се вживели в ролята на „отличници” и искат да заслужат потупване по рамото от Брюксел. Кой ги бие СЕГА да вдигат акцизите? Та ние още не сме влезли в съюза! Доколкото и за кьоравия вече е ясно, че ще получим червен картон за 2007 г., може ли някой да ми обясни, за какъв бяс ни е да си вдигаме акцизите още сега? И въобще, защо ТРЯБВА да го правим? Та ние имаме това, което европейците нямат! Имаме сравнително ниски цени в много области на живота (ако сравняваме със страните от ЕС). Защо ни е да се натискаме да ги вдигаме? Или поне защо да се натискаме да ги вдигаме сега, а не постепенно, във времето, паралелно с нарастване на доходите на населението?

Вероятно някоя много умна глава ще обясни, че вече сме поели ангажименти да го направим. Ами отменете ги бе! Човек се жени в черква за цял живот, „... докато смъртта ви раздели”, пък после види, че не върви и... се развежда. Какво толкова страшно има в това да кажем на Европа: „Извинете, ама ние много искаме да сме пълноправни членове на вашия клуб. А за да бъдем такива, НИЕ имаме нужда от цялото си население, а не само от част от него, която е успяла да оцелее на пред-присъединителните ни усилия. Ето защо ви предлагаме, да повишаваме цените и акцизите в Република България ЕДИНСТВЕНО в съответствие с повишаването на РЕАЛНИТЕ ПРИХОДИ на населението. Ние сме убедени, че като представители на хуманната Европейска общественост, вие НЕ МОЖЕТЕ да поискате от нас да приложим ФИНАНСОВ ГЕНОЦИД по отношение на голяма част от нашето население, за да откликнем на буквата на споразумението ни с вас!

Преди няколко дни в един български блог имаше много хубава, пространна статия за това, че влизането ни в ЕС не трябва да прилича на промъкването на просяк в богат дом, а да стане с достойнство. Така или иначе в Европа знаят с точност до няколко хиляди лева каква е финансовата ни ситуация, бъдете сигурни в това. Никого не можем да учудим или стреснем. Единствено за нас е важно да влезем при възможно най-добри условия. А едно от тях е, че ние имаме СПЕЦИФИЧНИ ПРОБЛЕМИ, значи и решенията за тях ТРЯБВА ДА СА СЪОБРАЗЕНИ С ТЯХ.

Останалото е демагогия, продажност и егоизъм! Или може би някой ще ми каже как да обясним на хората с минимални приходи, които са над 30 % от населението защо искаме да влезем в Европа ВЪПРЕКИ тях?

неделя, септември 25, 2005

Двойни стандарти и политическа неврастения у нас

Двойни стандарти и политическа неврастения у нас

Че не е леко да си българин в днешни дни надали някой се съмнява. Проблемите се множат, решенията – намаляват. Впрочем, това не е нещо невиждано. Всяка нация има моменти на възход и такива на падение. Защо да очакваме, че при нас ще е различно? Няма логика.

Като стана дума за логика, в очи се набива една АБСОЛЮТНА нелогичност и много, ама много би ми се искало някой, който повече от мен ги разбира нещата в политиката и в обществения живот да ми отдели минутка – две и да ми помогне да разбера. Иде реч за проблема с г-н Софиянски, бившия кмет на София.

Искам съвсем ясно да заявя. Самият Стефан Софиянски ми е абсолютно непознат и по тази причина не представлява никакъв проблем за мен. Е, чувал съм че е крадец и мошеник от голям мащаб, ама то това вече не може да учуди никого. Чувал съм и това, за което писаха месеци наред почти всички вестници у нас – че бившият градоначалник има един значителен пакет „висящи” дела, до едно криминални. До тук, нищо неясно. Ако е виновен, съдът ще си каже думата. Ако е невинен, пак съдът трябва да се произнесе и да обясни на хилядите граждани, които хей-така, без причина вярват във виновността на г-н Софиянски защо не са прави, нали? При това съдът, като една независима институция, носеща върху плещите си отговорността за взаимоотношенията на гражданите с държавата ще бъде така добър да аргументира и ПУБЛИЧНО да оповести основанията за решението си, каквото и да бъде то.

Ето такива мисли се въртяха в главата ми до сега. И внезапно прочетох нещо, което постави под съмнение структурата на цялото ни общество и базата на взаимоотношенията в него. Съдете сами.

Според публикация от 21 септември 2005 в интернет сайта на DNES.BG, г-н Софиянски вече не е обвиняем по делото за бизнес център „Гурко”. Цитирам: „Състав на Софийски градски съд /СГС/ днес е прекратил делото срещу бившия столичен кмет Стефан Софиянски за сделката за бизнес център "Гурко"1, съобщиха от съда.
Делото е прекратено заради избирането на Софиянски за депутат. Като такъв той се ползва с имунитет срещу наказателно преследване.
„ (край на цитата).

Абсолютно същата аргументация бе използвана по-рано за освобождаването на г-н Софиянски от наказателна отговорност по другото нашумяло дело: това за сделката с Централните софийски хали. Съгласно публикация на DNES.BG от 07 юли 2005, „Адвокат Доковска днес не се яви в съдебната зала, но беше депозирала молба, с която се иска спирането на делото. В молбата се посочва, че с решение на Централната избирателна комисия Стефан Софиянски е избран за народен представител и има имунитет срещу наказателно преследване”.

Две неща ми правят силно впечатление в тези две кратки съобщения. Първо, фактът, че някой някъде по света може да се ползва от имунитет срещу КРИМИНАЛНИ деяния. Нека се разберем. Зная прекрасно аргументите на защитниците на тезата за необходимостта от имунитет на хората, които коват законите на страната. И нямам нищо против тях. Абсолютно нищо! Това, което не разбирам обаче е що за извратена логика трябва да притежава някой, за да се ОПИТА дори да аргументира защита срещу КРИМИНАЛНИ ДЕЯНИЯ? И понеже се досещам, че някой перфиден адвокат от високо платената категория на госпожа Доковска ще скочи да развява странни псевдо-аргументи, ще се опитам да се аргументирам с един хипотетичен пример.

Представете си, че не ставаше дума за дело за кражба, а за убийство. Нека за момент си представим, че г-н Софиянски на публично място е извадил нож и е намушкал някого смъртоносно. Веднага възниква въпросът: Ще го спаси ли депутатският имунитет от съдебно преследване. Вероятно не. Сигурно в такъв случай ще се събере някаква форма на Парламентарен контрол и ще отнеме имунитета на убиеца. Но, тук възниква един чисто правен казус, за който аз нямам претенциите да мога да отсъдя. Парламентът не притежава съдебни пълномощия. Следователно той НЕ МОЖЕ да постанови виновността на едно лице. Да се произнесе по един случай, дали той е престъпление или не, може единствено съда. Да, но съда не може да разглежда дело срещу депутат, защото той притежава имунитет...

А сега нека ви обясня защо дадох този измислен пример. Както е известно, Темида е сляпа и по презумпция не прави разлика между престъпленията. Виновен ли си, докаже ли се това в съда, ще понесеш последиците от деянието си! Тежестта на престъплението е без значение. Иначе, би трябвало да променим правните основи на обществото, а доколкото ми е известно, това е нещото, от което сега всички бягат като Дявол от тамян. Нали Европа ни наблюдава (и слава Богу!). Ако приемем, че депутатския имунитет е „спасителен пояс” само за по-малки(?!?) престъпления, следователно отваряме вратата за прилагане на двоен стандарт към престъпленията като явление и... премахваме съществуващата правна база в страната. Ако е така, защо никой още не го е обявил публично? Тук съм далеч от мисълта да сравнявам двете престъпления – реалното, за което беше подсъдим господин Софиянски и другото, хипотетичното. Да оставим настрана също и факта, че една кражба в особено големи размери като тези, в които е обвинен бившия кмет на София, би могла да доведе косвено до непредвидими последици голям брой жители на столицата. Не ми се иска да драматизирам напразно, но за няколко милиона лева и повече от една глава може да паднат, нали?

И накрая, още една „дреболия”. Съгласно цитираното по-горе съобщение „Адвокат Доковска днес не се яви в съдебната зала, но беше депозирала молба, с която се иска спирането на делото.” (край на цитата). Не зная какво ви говори на вас това изречение, но на мен ми настръхват косите от него. Каква арогантност и сигурност в себе си! Та тя дори не си е дала труд да стъпи в съда! И наистина за какво да си губи ценното време? Нали е ЗНАЕЛА предварително какъв ще е резултата!

И без да искам си задавам въпроса: „Дали не сме самите ние виновни за това състояние на нещата? Дали не е наша и само наша отговорността, че допуснахме дребни мошеници да правят милиони на наш гръб? И което е по-лошо – да ни се присмиват нагло в очите и да се подиграват с нас!”
Наглата усмивка на

Празнувайте господин Софиянски. Празнувайте докато още можете. И Ал Капоне на времето си мислел, че е недосегаем...

А може би така и трябва? Може би точно в това се състои великата шаячна правда,а?
(Васисуалий Лоханкин, Златният телец. Иля Илф и Евгени Петров...)

събота, септември 24, 2005

Да разлаеш песовете!

Да разлаеш песовете!

Беше времето, когато това бе почти негативно определение. Защото тогава така си ни възпитаваха. Трябваше да се зачитат правата на другите, да се има предвид общественото мнение (и такова явление имаше, ей!), да се показва добро възпитание…

Минало, минало! Тези времена отшумяха а с тях и много добри намерения. Сега, нашето общество се ръководи от първосигнални действия, изпреварващи мисълта във всичките й прояви и измерения. Нещо по-лошо: присъстваме на варваризация на всичко, което ни заобикаля, на опорочаване на малкото положително, което някога е било създадено тук. За циганизирането на живота ни къде волно, къде по подражание, не искам и да отварям дума.

Къде обаче да търсим причините за това? На времето имаше един израз, който е придал „научност” на не една научно – недоносена публикация: тогава се казваше, че „тя има коплексен характер”. Демек, толкова е сложна, такава дълбочина на идеите има заложена в нея, че едва ли не е, непознаваема. Нещо като Вселената до момента на Големия взрив! … Или като живота в етапа на „развития социализъм”…, а може би най-точното сравнение е нещо, като онзи параграф от Правилника за движение по пътищата, който постановява, че по време на инцидента, моторното превозно средство се е движило с НЕСЪОБРАЗЕНА С ПЪТНИТЕ УСЛОВИЯ СКОРОСТ. Е, това наистина бе непостижимо за никоя друга нация. Както виждате, още от време оно, сме си все новатори и сме създавали умотворения, които са били комплексни и недостижими за другите. Така де, всеки знае да изнамери закона за гравитацията, щото той си съществува така или иначе, нали? Ама я се опитай да измислиш закон, който без да отменя формално правилника, да го прави нефункционален и да изкарва шофьорът виновен при ВСЯКАКВИ обстоятелства. Това наистина е Херкулесов подвиг на интелектуално ампутиран мисловен апарат. По-фрапантното обаче е, че хората у нас все пак са го приели, съобразявали са се с него (имах си хас!) и … никой дума не е обелвал насреща му. Ето така, с постоянство и любов, с незаинтересованост и егоизъм – стигаме до един от факторите, отговорни за духовната нищета и дегенерация на българската нация днес: егоцентричността на българина и незаинтересоваността му от всичко, което не го засяга пряко и лично.

Втората причина да присъстваме на гореизброените процеси се таи във вродената простотия на нашенеца. Искам дебело да подчертая разликата, която правя между непросветеност и простотия. Първото е свързано с липсата на информираност, понякога с отсъствието на условия за придобиване на такава. Един затворник например, може да е прост по отношение на компютърната техника, ако е бил „на топло” през последните 15 – 20 години. Това обаче не означава, че той няма да се изкуши да понаучи нещо за нея и няма да започне да я ползва, ако това му се стори необходимо.

Виж, простотията е нещо, което е като че ли вродено. Знам, знам че подобна позиция ще бъде атакувана свирепо от различни гледни точки. Това обаче не променя нещата. Човек си се ражда простак и почти няма шанс да избяга от тази си орисия. Погледнете например Стоичков. Без съмнение един много талантлив футболист! Но като човек, като манталитет и възпитание – че от него и овчар не би могло да стане. Ще докара емоционален дерматит и на овцете. Или пък Иван Славков. За него не би могло да се каже дори и че е добър… за нещо по принцип. Той просто не става за нищо. Което обаче не му пречи да си живее живота като принц и, което е още по-тягостно – да се изживява като такъв.

Подобни примери в нашето общество – с лопата да ги ринеш. Проблемът е, че с отварянето на България към света, обикновените хора, тези, от които се очаква да произвеждат благата и да работят, за да има за навлеци като Батето, та тези обикновени хора – прогледнаха. Видяха те, че тук се вихри някаква извратена форма на полу-феодален вариант на див и варварски капитализъм и си казаха: „Айде бе, та аз ли ще съм най-простия? Аз ли ще се опитвам да оправя това вмирисано и изгнило отвътре гюбре? Ми че то няма да ми стигат и три живота за това.” И си вдигнаха дърмите и… отидоха да слугуват там, където има ред и регламент на човешките взаимоотношения.

Така достигаме до третата причина за халът на който сме в момента: изтече сивото вещество на нацията. С други думи, мозъкът на майка България е навън, а тук, тук остана да „управлява” някаква първична ганглийна система, състояща се от приятелски кръгове, партии, мутри и други подобни, за които дори и пазенето на равновесие представлява проблем (щот тя гравитацията си е сила и си действа на всички, без оглед на политически пристрастия), какво остава да управляват държава и то в кризисен момент. Надявам се разбирате, какви са шансовете на един организъм да просъществува при такива условия. Впрочем, за тези, които по един или друг начин са се включили в управлението на системата, дори осмислянето на подобна аргументация би представлявало прекомерно усилие. Така де, толкова пот, болни амбиции, подмазване и усилия и сега някакъв си там мърльо да вземе да им разваля рахатлъка! Хайде де! Да ги нямаме такива!

И накрая, нека да ви кажа защо кръстих написаното по този начин. Защото наистина не може да се подхожда кротко и „по християнски” към разсвирепели се диви животни и оскотели егоисти. Трябва да им се покаже, че това, което те възприемат като статукво е само временно положение, че хората у нас, макар и намаляващи количествено, все пак помнят, регистрират и … не забравят. Нека им вгорчим живота поне с червейчето на съмнението, което да им нашепва: „Ами какво, ако един ден… и на мен някой ми поиска сметка?” Гузната съвест на всеки един от тия, които тласкат страната ни по наклонената плоскост на самоунищожението и деградацията ще се превърне в най-страшния отмъстител. Защото нищо не тежи и не плаши повече от неизвестността. А пред тях тя е с измеренията на цяла Вселена.

петък, септември 23, 2005

Globalization a Key Weapon Against Terror

Globalization a Key Weapon Against Terror

Some people can see that globalization and terrorism are related, while some cannot. Probably, the truth is in the middle, as usual. When I hear somebody speak for or against globalization, I almost always ask what his reasons are. It is frustrating that people often do not know how to argue their position. The usual argument is "I feel this way" or "It's obvious, isn't it?"



Globalization is an objective social process. It is not invented by an evil wise man, enclosed in his office, trying to complicate the life of his contemporaries. I do not think it is created from some bad guys, authors of some world conspiracy.

It is an economic necessity to ensure more room for the development of local economies on the basis of global interests instead of local ones. There are at least two main reasons for this. One is reflecting the relationships between businesses and organizations -- people have to learn how to adapt to new economic environments on the local, national and international levels.

The other reason concerns the personal realization and functioning of any individual in a global society. We have to learn how to continue our usual professional, personal, community, or religious lives in a drastically changed environment. If we refuse to do it, it may expose all of society to unpredictable consequences and ourselves to the constant pressure provoked by a conflict with objective social trends.

On a personal level, the opposition against globalization is due mainly to the fact that its very existence imposes a kind of voluntary surrender of the right of self-determination, understood in its narrow national sense. Even if this were the only reason, it is enough for millions of people to fight fiercely against a process that claims part of their "sovereignty." Unfortunately, it is not the only one. Therefore, the lack of a necessary explanation for society's problems -- a failure of governments to educate their citizens properly -- is one of the main reasons for the resistance against globalization.

The second main factor is the incapacity of leaders and the main political forces to understand the mood of the population. The most appropriate expression should be "to act accordingly to the mood of the population." The reason for this incapacity is that these same politicians are dependent on business to finance their election campaigns.

The gap between the politicians' desire to stay in power and their readiness for any kind of possible compromises on one hand, and the expectation of the general population to see in the politicians as their representatives on the other, has become more and more significant and unpredictable as a consequence.

Recent examples are the European Constitutional elections in France and the Netherlands. Many political analysts described them as being directed against the politicians, rather than against the constitution itself. These days it is practically impossible for someone to become a politician if there is not a powerful lobby behind him. The people are not blind. It is highly predictable that new manifestations of the same phenomena are waiting for the right moment to appear in the near future.

A third factor for the negative mood against globalization is a confused populace faced with an exponential development of technology and information flow. Our society is developing so fast that many of us feel we're constantly losing ground. Part of the responsibility for this phenomenon should be looked for in the fast acceleration of technology and its manifestations in our daily lives. But it would be extremely shallow to conclude that this is the only reason for the frustration of the population.

The opportunity to know much about almost everything is becoming a frustrating factor in itself. The Internet, cable and the satellite TV, the cheapest communications, provoke the feeling of "information deluge." Not everyone is able to accept this situation and deal with it. Again, the only way to know how to find our place in such a "complicated" world is a fundamentally different type of explanation and adaptation toward a new kind of education. We need to learn how to adapt gradually to this situation and to all the changes around us.

We should also consider the role of religion. It is becoming more and more crucial to take it into account, but not to give up unconditionally every time we face so-called "religious problems." We should respect the religious convictions of others, we have only one vital environment, only one world -- ours.

However, if we want to live in society, we must obey the basic rules of coexistence. Society has to play the primary role; religion has to be concerned with the spiritual life of a person. Our societies are becoming more and more complicated and many individuals have started to lose connection with life's fundamentals.

Religion is one of the primary ways to give a form of relief to people, to create a sense of security and stability, a way to suggest a hope that our life, even if it is miserable now, is not the only one possible for us. I do not intend to enter into a religious dispute here. My goal is to try to describe the hierarchy and the interaction between some extremely powerful factors in our lives. Any ambiguity in this hierarchy will create the conditions for future misunderstandings between people and nations and is a sure way to cause human disasters, including terrorism.

Terror is a form of war. If someone does not agree with this, I would be glad to hear an opposite opinion. Honestly, I doubt someone would disagree.

As the whole history of humanity until now has shown, every war, even the most ferocious one, has followed some basic rules. Terrorism is the first form of war without rules.

Other main characteristics of previous wars included a clear goal, a main battlefield or operational territory, conditions to be considered if one or another side decides to stop participating, and resources necessary for the war. In the case of terrorism, all of these rules are missing. Terrorism is so awful precisely because it is like a social virus. It acts without any predictable rules and does not consider any human values as having enough importance to be respected. It is even possible to say that the face of terror is such a repulsive one because of its lack of respect for anything human.

Another very important characteristic of this phenomenon is the limited interest that terrorists usually defend. In the case of war, a nation tries to resolve its problems with another one by force. In the case of terrorism, a group of people, sometimes an insignificant number, tries to impose its point of view on a whole society or nation by force.

It is useful to stress clearly the internal differentiation between the main kinds of terrorism. We face at least three sorts of terrorist actions, significantly different from each other. The first one is "national" terrorism. It is a kind of terror related to the realization of some nationalistic goals, usually connected to some claims for independence of certain regions in a particular country. We have witnessed this in Spain and Ireland.

The second type of terrorist organization is created by so-called international terrorists. Their goals are wider than the nationalists'. Usually, they consider the field for their activities to be a group of countries or regions. Typical examples were the Red Brigades in Italy or Baader-Meinhof in Germany. Usually, they finance themselves from their terrorist activities, but it is not rare for them to collaborate with international drug cartels, arms trafficking and so on.

The third type of terrorism is based on religious fundamentalism. To be exact, we should say it is a Muslim type of terrorism. As far as I know, not a single other religion has given evidence for the readiness to use this approach, systematically giving away the lives of its own members.

Among the biggest problem with religious terrorism is that the individuals do not consider the opinion of anyone who dares believe differently, including people with the same origins, religion and nationality, to be important. They simply consider everyone with a different opinion as an enemy. This type of terrorist organization always tries to conduct their war on the territory of their enemies. This way, the casualties are considerably more significant and the overall effect of their activity is more noticeable.

After the tragedy of Sept. 11 in the U.S., and even more after the recent events in London, many people and international organizations have asked themselves what should be done to counteract this war. It would not be an exaggeration if we say that every significant newspaper, TV channel or radio station in the world produced a discussion, or at least a program about trying to find a solution to this problem. I am not suggesting that a panacea could be found quickly and efficiently. But a solution does exist.

Human history is a source of inspiration, not only for poets and writers, but for anyone interested in discovering difficult answers concerning impossible situations. Thus, the only kind of war not mentioned earlier is the partisan one. Its rules and principles are so specific that from a purely organizational point of view it is probably closer to a terrorist war than to a conventional one. The partisan war could give us some strategic ideas about how to combat terrorism.

I would like to stress the word strategic here. The war on terror could not be won immediately by any measure. The only way for it to be won is to cut off the supply lines of the terrorists, including money, arms, explosives and any other material resources. In this way, the process of procuring war materials would become more difficult for the terrorists and they would be forced to act more openly in the preliminary stages of their preparation. At this moment, the Special Forces of a country would have more chances to act accordingly to prevent tragedies.

Evidently, it will be impossible for a single country or even group of counties to create such a situation. The only solution is a worldwide coordination of efforts. Paradoxically, globalization and the sharing of the operative information and data among the countries is the best way to achieve this.

Another important factor to be considered is again the dissemination of information to the population. It is desperately necessary to establish bridges with ordinary people and to show them that they are also used by the terrorists, that in practice they are also victims.

Terrorism is strong now in some areas of the world because certain populations are feeling alienated from others. It will surely take a few generations and an enormous amount of work, but there is no alternative to follow. It is necessary to explain, to convince ordinary people of Muslim countries that terrorism is also threatening their own positions and the very existence of our world.

The approach should be similar, but slightly different toward Muslim people living in developed countries. They have to understand the danger terrorism represents for themselves and their children. If exposed to the constant pressure from terrorists, the population of these countries, sooner or later, will start to give up and look at xenophobic solutions of the problem.

This degradation of the situation must be avoided at any price! The only way for this to be done is by involving the Muslim population of these countries in an open discussion, to help them understand the situation clearly. It is necessary to create a strategic vision for this transformation and to be assured of the necessary material, spiritual and organizational resources.

When the population of Muslim countries starts to understand the necessity of a common front against terror, when they understand that no one is threatening their religious convictions, when they start to refuse to support terrorism and even become an active part in a worldwide coordinated effort to combat it, the hope for a brighter future should flourish. We must show passion and conviction to the fanatics. This is the only way to insure support for our belief in the universal human values of all.

вторник, септември 20, 2005

Political Inertia Threatens Economic Future

Political Inertia Threatens Economic Future

The recent elections in Germany have provoked a comparison with the 2004 presidential election in the U.S., and with the elections for the European Constitution last spring. In all these cases the result was so close that some influencing factors could be the same. Let's consider if there could be a common cause.

Remember the last presidential election in the U.S.? For the second consecutive time Mr. Bush won with so many difficulties, that to outside observers the situation looked almost physically painful. It was clear that the political system desperately needs rejuvenating.

The situation for the new EU constitution was almost the same. The NO vote in France and the Netherlands postponed the whole process in other countries.

The recent events in Germany, the most powerful economy in Europe, have again revealed the same trend.

Inevitably, some questions arise: what is happening in the so-called developed countries? What are the reasons for the incapacity of the system to produce a decisive vote? Is this only due to a local factors, or it is a trend, powerful enough to involve the whole developed world?

The answers to the above questions should lead to some important conclusions about the general condition of our world. This article does not pretend to give solutions -- it will only try to provoke reflections.

Such situations where indecisiveness reigns could be provoked for at least two different reasons. Either the idea is not clear and the voters are not able to orient themselves, or the ideas are too contradictory and the masses are not able to judge for themselves clearly. There is also a third factor which often plays a hidden role. It is the bureaucracy. Very often its goals are not so clearly defined, at least in public, but it would be a mistake to underestimate its significance.

Let's face each of these three agents of social uncertainty and try to find their influence on our world.

If we accept that the idea is not clearly presented, a reasonable question that comes to mind is: Why? For what reason is an idea, developed by so many capable people, not interesting or attractive for the ordinary citizen? The answer could be only one -- because it is not acceptable by definition. So, the formulation must be an internally contradictory one and by consequence, there is no clear solution.

Let's look at energy policy, as an example. Everybody knows that oil is limited, that it is a temporary solution for the needs of society. It is not a secret that the major problems for our society will become long-term when the petrol wells run dry. We consume a constantly increasing quantity of energy and it is clear that the world's reserves are not sufficient even for the near future. What about later?

Nevertheless, it would be reasonable to assume that the heads of the most powerful nations in the world will start thinking seriously about necessary changes, about some measures to fundamentally alter the situation. Wrong! We witness the opposite behavior. Undoubtedly, I believe business interests are involved in this decision making process. Very powerful lobbies influence different levels of government concerning energy policy.

But some other factors play a significant role also, primarily a lack of vision and a long-term strategy. The expectations for immediate results imposed on the politicians narrow their capacity to maneuver. The dynamics of our time have put enormous, sometimes inhuman pressure on politicians to show that they are able to lead the nations and society as a whole. The simple truth is that they cannot -- they are human and face the same limitations as everybody else.

So, the first conclusion is that in the future the incapacity to deal with crisis situations will increase.

Now, let's analyze the second possibility. What if we assume for a moment that society is not able to judge correctly because of the ambiguity of the presented ideas? In this case, the obvious reaction should be the rejection of both ideas, as an indication of growing distrust in society. We witnessed both of these in the U.S., European Constitution and German elections.

If we face the last problem involving the EU and Chinese exports, we shall see the same lack of vision and incoherent policy we already mentioned earlier. This fact is well observed by ordinary citizens of Europe. They start to ask themselves who is representing their interests and are their representatives able to do the job. But this is only the beginning. After a while, the inevitable logic of development should impose more crucial questions such as: why do we need such an enormous number of bureaucrats to deal with something that they are not able to deal with?

Here is the focal point of all the arguments. Bureaucracies all over the world are necessary evils. But as the American and European examples show, it is also a self-perpetuating phenomenon. Worse, it is a system that exists for itself and does not need approval to grow.

Colliding with this monster, the ordinary citizen has no chance to survive. He must obey! The rules imposed by the bureaucracy are incontestable and are considered law. They always have two basic directions. One, they try to show the intention of serving society, and second, they try to create a certain social approval and credit for bureaucracy itself. The main problem is that the bureaucracy is not really interested in any changes. The only thing of interest for it is the preservation of its privileges.

Conclusions

The political trend in recent months shows that:

1. Politicians are not able to generate ideas attractive enough for the masses. As a result, political options are becoming less comfortable and this increases the necessity of some unpopular measures.
2. The pressure on the politicians has increased from different sides. Business is seeking more and more opportunities to obtain good strategic positions in an increasingly globalized world. New players, China for example, are also claiming a significant part of the pie. Finally, ordinary citizens refuse to vote for the ideas that sound the same or are intentionally made complicated.
3. The administration becomes, to an increasing degree, incapable of dealing with crisis situations, i.e. starts to show signs of ineffectiveness.
4. The bureaucracy claims more and more resources, augmenting its role in society and it starts affecting the whole structure of society.

As a consequence, we can expect to witness increasing instability in the relationships between the institutions from one side and the citizens, from the other. The lack of a clear vote in elections will force politicians to multiply the political coalitions based on more and more compromises. As a result, it should raise people's frustration and alienation from the politicians and their ideas. Moreover, this gap will provoke the activity of the bureaucracy, which will view its privileges as being threatened.

From the point of view of the above arguments, the logic of the events shall be similar to the one described. Evidently, some fluctuations, even fundamental ones, are always possible. To what extent they should be able to change the general direction of the social development is a question which is waiting for more study and analysis to be answered.

Осанна за българската “култура”

Осанна за българската “култура”

Доживяхме и второто издание на Биг Брадър! Поредният шедьовър на родното
наподобяване на чужди идеи се пръкна гръмовно и предизвика в душите на
малкото останали мислещи българи чувство за горчивина, омърсеност и
пренебрегнатост. Само за момент помислете колко пари струва тази идея,
колко полезни неща биха могли да бъдат свършени с тях… Или, колко млади
хора ще формират възгледите си под въздействието на това идиотско
воаьорско предаване…

На времето ме беше срам от факта, че не ми разрешаваха да слушам
музиката, която ми харесваше, както и да чета “упадъчните западни
списания”. Дразнех се, че ми ограничават личната свобода. Е добре, сега
обърнахме политиката. По-добро от това, дето идва през океана - няма.
Така да е! Няма да споря колко идеята “издиша” и няма да се боря срещу
очевидното - тя се харесва на масата от зрителите на Нова телевизия.
Въпросът обаче остава. Коя е институцията, която определя кое и доколко
е подходящо да се показва по телевизията? Кои са критериите по които
това се прави?

Има ли у нас въобще някой, който да се замисля за последиците от нещо,
което се показва и широко рекламира по телевизията в частност и в
мас-медиите като цяло?

Онзи ден по вестниците се пишеше почти сензационно за един млад поп, на
когото епархията не разрешила да участва в Биг Брадър. Ужас! Нарушили му
гражданските права на човека! Що ли пък не вземе да осъди епархията в
Страсбург? Ще вземе да стане звезда човека. Санким, още на никой по
света не му е хрумнало такова нещо, а? Ха го направи, ха стана нещо като
Бойко Борисов на църквата - медийно лице, че и още нещо дето се римува,
ама ми е неудобно да го напиша да не ми се наруши стиловата цялост.
Хаслъ то ние това вече го имаме като ежедневие - някой нещо ме погледнал
на криво - айде на международен съд. Ама че ставаме за резил, че
показваме на цял свят, че не можем да си оправим собствената държава, че
харчим бол пари… Няма значение! Важното е ние да си лъснем егото до блясък!

Тази сутрин по BTV показаха репортаж от един обикновен софийски жилищен
блок, в който девет (9 !!!) апартамента са изгорели в следствие от
атентат с ръчно направена бомба. Целта на атентата е бил някакъв
наркоман. По погрешка бомбаджиите заредили устройството не където
трябва. Резултатът - половината блок е негоден за живеене, а наркоманът
бил освободен час и половина след като го прибрали за разпит.

Сега вероятно някой ще побърза да възкликне: “Тоя па кво се пени? Къде е
връзката между Биг Брадър и наркоманите?” И ще е прав. Връзка няма. Само
че, това “култово” хит-предаване, което събира пред екрана хиляди хора с
надеждата сакън да зърнат как някои от “героите” си бъркат по душевните
и не само дупки, та казвам то е едно от тези, които формират търпимост
към събития като тези описани по-горе.

Ако някой все още има съмнение за това, нека си спомни другия “връх” на
снощния ни “културен” живот - концерта на Слави и групата му. Е добре.
Мултиплицирайте сега посланията от снощи по 100, после по 1000… Къде да
спрем, никой не знае. Защото това е културната помия, която залива от
екрана младите у нас. И ги формира. И… ги деградира. Привиква ги към
пасивно съзерцание и подражателство на най-безсмислените идеи…

Знаете ли, радвам се, че все още има хора у нас, които са в състояние да
преценят трезво нещата. Колкото до мен, пиша това с надеждата, че може
да помогна на някой млад човек да открие, че има и други удоволствия
освен тези, да надничаш под юргана на някой духовен имбецил.

И моля, не ме обвинявайте в черногледство. Опитвам се да бъда обективен
и не съм виновен, че това наоколо ми прилича на Дантева реалност.

Зак

сряда, септември 14, 2005

ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ, БЪЛГАРИТЕ И… ЦИГАНИТЕ

ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ, БЪЛГАРИТЕ И… ЦИГАНИТЕ

Имаше едно време на Балканския полуостров една малко странна държава, в която почти всичко не бе така, както в „нормалните” страни. Заплатите бяха ниски, но работата беше задължителна. На морския бряг хората направо нямаше какво да правят, освен да идат на по някое кино, но за сметка на това смените бяха по 20 дни, а цените, заедно със самолетния билет за отиване и връщане можеха да се покрият от една заплата. В тази странна държава се произвеждаше много и ненужно. Предимно неща, които никой обикновен човек не знаеше за какво служат – тежки машини, чугун, лееха се метали… Свирката в тази държава бе всред най-важните атрибути. Санким, другите трябваше да знаят за нас и да ни уважават! Затова и голяма част от бюджета отиваше за свирката. Никой обаче не се тревожеше от това, защото всеки бе сигурен, че каквото и да се случи, ще има пред какво да седне и да похапне, когато се прибереше в СОБСТВЕНИЯ си дом. А ако не дай си боже му станеше лошо от нещо, било от преяждане със салам „кучешка радост”, било от сливова ракия (ей, и такова явление имаше!), е, имаше си значи безплатно здравеопазване, което без да блестеше с нещо, поне създаваше увереност у гражданите на тази странна страна, че ако имат нужда, някой все пак ще се погрижи за тях. И за да не си помислите, че образованието бе в страни от всичко това, ще ви припомня, че добрите студенти дори ПОЛУЧАВАХА пари от университетите, а не им искаха да плащат и да задлъжняват. Нали в края на краищата те учеха за да работят в тази страна, значи страната инвестираше в тях, за да работят после те за нея. Нещо като пито – платено. Сега ти пиеш без пари, после плащаш докато си жив. Имаше си тази странна страна и проблеми, да не си помислите, че всичко е вървяло по мед и масло! Така например, управляваха я най-простите хора, които живееха в нея. Без изключение! Всички, които бяха намерили местенце по т. нар. „Високи етажи на властта” бяха завършени простаци. Съдете сами само по имената им: Пеко Таков, Мако Даков, Тано Цолов, Цола Драгойчева… за Тато не ми се и говори. Бяха се бетонирали срещу всички останали в това странно общество и водеха свещена война за опазване на привилегиите си. И за да не бие на очи, тези хорица се бяха въоръжили с идеология, която трябваше да им гарантира, че другите, никога, ама съвсем никога няма да могат и да мечтаят да се доближат до тях и постовете им. Имаха и късмет. Поддържаше ги една външна военна супер-сила, разположена на 1/6 от световната суша, която в последствие се оказа, че като икономика се равнява на… Холандия. Но, както казват умните хора, когато спориш с някого не е важно колко бълхи имаш в джоба, а дали пищова ти е под ръка. Така, с пищов и простотия тия хора господстваха безнаказано и очакваха, че това ще продължи вечно.

Старите китайци обаче са казвали, че ако Господ иска да унищожи някого, първо му отнема разума. И понеже дори Той не може да отнеме това, което го няма, тези власт-имащи решиха да го улеснят и сами започнаха да си създават проблеми. Така например, те решиха, че всичко им е позволено и следователно, светът трябва да изглежда така, както на тях им се искаше. И понеже няма нищо по-лошо от перспективата в бъдеще да ти се изгуби семката, те решиха да вземат мерки та раята под тях да не свърши и така да си гарантират дълговечност поне колкото за едни фараон. Да де, ама обикновените хорица в тази държава бяха решили, кой знае защо, че им е тежък живота и не се плодяха много усърдно, а циганите и помаците го правиха с голям мерак. Тогава власт-имащите се уплашиха, че един ден могат да ги капичнат по демографски причини. Поумуваха те известно време и… родиха поредното интелектуално недоносче, базирано на опита на другаря Сталин, който обичаше да казва: „Има човек, има проблем. Няма човек, няма проблем!” И решиха другарите да накарат турците, а покрай тях и циганите – да изчезнат. Не буквално, а формално. Щото ако на местото на Осман се появи да речем Кольо, той вече няма да се брои, нали. Или още по-добре, ще се брои за българин. Значи, даже и на прираст можехме да се надяваме! Както виждате, така мислеха власт-имащите и така действаха. Но им мина котка път. Дойдоха други времена и Османовците, които като цяло не бяха по-умни или културни от властниците, решиха, че сега им е паднало и могат да си получат обратно дълговете, барабар с лихвите. На това място, някой по-патетичен би могъл да възкликне: „О, свещена простота!” Аз пък, щото хич не съм патетичен, си казвам: „Тия малоумници, и предишните, дето бяха ампутирани мисловно на генно ниво, и новите, дето прости са се родили и такива ще си умрат, та казвам и едните и другите не разбират, че слава Богу, този свят се е развивал, прави го и ще продължава да го, по спирала, но движението се извършва напред-назад, никога само в една посока! Така че, ако някой си въобразява, че беззаконията и подигравките с обикновените хора ще се забравят, нека знае – дълбоко греши! Този народ е доказал покрай всичките си абсурдни черти, че притежава злопаметност, пред която слонската е като писмена заявка за преглед от алцхаймер. Познайте какво ще стане, когато дойде време за разплащане! Аз не смея.

По-горе споменахме само между другото циганите. И това имаше причина в предишните времена. Тогава те не представляваха фактор и затова никой не се интересуваше от тях. И както всеки потенциален проблем, на който дълго не се обръща внимание, и този избуя и разцъфтя в цялата си мерзка прелест. При това не от само себе си, а пак с помощ от вън. (Припомнете си как властта на нашите власт-имащи се крепеше на „интернационалната помощ” на „братята по оръжие и идеи”.) Този път факторът, който накара пълчищата цигани да се осъзнаят като сила бе… Западът. Да бе, същият този Запад, който в миналото ни продъни ушите да ни обяснява колко лошо живеем и как ако си променим начина на живот ще станем „нормални хора”, та същият този Запад изведнъж си даде сметка, че Земното кълбо е само едно и… ако циганите не са при нас, трябва да отидат при тях. Бре, ами сега? Да им забранят да мърдат, не върви, нали са демократи! Да затворят границите с нас, да - това можеше, ама като временна мярка. Това Шенген, визи и други подобни дивотии, можеха да свършат някаква работа и бяха охотно използвани. И все пак, това бяха временни мерки. Тогава някой истински гений там, на Запад, измисли как хем да си държим циганите при нас, хем да им сърбаме попарата, хем Западът да ни дава акъл и да се държи с нас като Ментор. Ей, не напразно тия хора са изкарали Ренесанс, докато у нас още са дъвчели овчи кожи като връх на технологиите. Не напразно се е пръкнал при тях Макиавели и са ковали кадри в училищата на йезуитите. С други думи, в настоящата ситуация каквото и да направим, все у нас ще е контрата. Ако добавим и факта, че никой, ама съвсем никой от новите власт-имащи у нас не ИСКА да прави каквото и да било по въпроса, ясно става, че присъстваме на грандиозен спектакъл, който си заслужава някоя и друга разбита глава, за да го гледаш от първия ред. Така де, кога някъде по света се е видяло такова нещо; да ти казват право в очите, че не можеш да си разрешиш проблемите, защото… ще засегнеш интересите на други, които са по-силни от теб. И не само това. По-силният активно участва в проповядването на някакви абстрактни ценности, обединени под безсмисленото наименование „демокрация”, които в последна сметка отново влизат в ролята на старите идеологически заклинания за „вечните братство и дружба между народите”. Само шаманите са различни иначе, тя идеологията си е все така куха и изпразнена от съдържание.

Близо половин век комунистите се опитваха да ни убедят, че няма по-голяма радост от това, всички да са равни под Слънцето. Да де, ама какво да правят тия, които са различни от безликата маса и могат да мислят? За тях бяха измислени затвори, лагери, обидни прозвища…, сочеха ги с пръст и ги изолираха. Сега присъстваме на същите заклинания, произнесени на висок тон, та белким пак да не се чуе гласа на разума. Сега обаче понятието „маса (народ) ” е заменено с …мнозинство. Хитро, а? Но, както се оказва, пак недостатъчно. Защото какво означава демократичността – доминация на мнозинството над малцинството. Е добре, нали циганите са малцинство. Защо тогава не ни оставят да си ги доминираме демократично? Питам аз и отговор не чакам! Щото той отговорът е ясен.

Демокрацията е за ония оттатък, на Запад. За нас тя не се отнася. Иначе, току виж циганите ни решили да отидат да се настанят на Пикадили или на площад Конкорд. Къде ще му излезе края тогава?!? Ужас! Така че, скъпи съграждани, дайте да намерим решение на проблема с циганите сега, докато още не са ни сложили оглавника, наречен „членство в Европейския Съюз”. Впрочем, изключвам всяка алюзия с някакво друго значение на понятието „член”. Защото после, отново късно за нас, ще стане ясно, че не са ни приели за да ни помогнат да си стъпим на краката, както подобава между добри съседи, а за да могат по-изкъсо да ни контролират и да ни плашат с по някой и друг „член” (добре де, разбирайте го както ви отърва!).

Истината е, че имаме твърде малко време да си решим един проблем, от който зависи ще има ли такава държава като нашата или за нея ще се пише „Имало едно време…”. И противно на това, което ни разказват власт-имащите потомци на ония, тъпоглавите и генетично обременените, времето ПРЕДИ да влезем в Европейския съюз е малко, за да си решим нашите проблеми. А за това, че няма да сме симпатични на ония на Запад, хич и не се притеснявайте. Те така или иначе са ни приготвили вече по някой хуманитарен „член”… за да ни култивират.

вторник, септември 13, 2005

ЗА ТЕЗИ, КОИТО ИСКАТ ДА ЕМИГРИРАТ

ЗА ТЕЗИ, КОИТО ИСКАТ ДА ЕМИГРИРАТ


Преди 16 години и аз си мислех, че като емигрирам ще реша повечето от проблемите си, ще започна нов живот, ще се приобщя към семейството на „белите” хора, които наистина работят доста, но и получават несравнимо повече...
Наистина ли това бе така? Не мисля. Оказа се, че животът е процес или по-скоро низ от процеси, които се саморегулират. Така че ако успееш да вземеш едно, губиш друго. Правило почти без изключения. Предимството да си живял дълго време в една среда е, че познаваш не само собствената си реакция, а и тази на другите хора, които по една или друга причина са ти били близки за даден период от време. В моя случай имах и допълнителни стимули да установя контакт с наши сънародници в Канада и САЩ и да опозная тяхната реакция. За около година бях водещ на първото радио предаване за българската общност в Монреал. Почти паралелно участвах в издаването на български емигрантски вестник в САЩ и Канада – GOOD LUCK. Това, което най-много ме учуди тогава бяха няколкото писма от Австралия. По онова време (1994) там нямало български емигрантски вестник и няколко души се обадиха с молба да им изпращаме вестника и на тях. Зная, че от гледна точка на сегашната ситуация на пазара на емигрантски продукти някой би възкликнал: „Е-еех, живот сте си живели тогава!”. И ще сбърка. Вярно е, че конкуренция почти нямаше, но това бе така, защото нямаше за какво да се конкурираме. Българите от последната голяма емигрантска вълна още не бяха „захлебили” и кътаха всеки цент. Икономисваха от всичко и не можеха да си представят да плащат за нещо, произведено от техен сънародник. Веднъж едни българи ми показаха брой от нашия вестник, на който му се четеше единствено заглавието. Всичко останало просто бе изтрито от пипане. Съжалявам, че не можах да си запазя този екземпляр за спомен. Минал през поне няколко стотин души текста просто се бе изличил. И всичко това от желание да не платиш 1 долар на създателите... Което не попречи в последствие, когато спряхме вестника да ни питат невинно: „Ама защо го спирате? Толкова хубаво го списвахте...”

Е добре, това не бе толкова отдавна. И все пак, вижте каква огромна разлика от настоящето. Сега едва ли можем да учудим някого с нов български вестник за емигранти, започнал да излиза някъде по света. При това сегашните ни емигрантски издания се характеризират с много по-богато съдържание от нашия. Естествено. Днес редакторите са затруднени единствено да подберат подходящо съдържание. Интернет е страшна сила и всеки, който казва че има проблем с намиране на материали, просто не е честен със себе си и с вас.

Само преди десетина години за да поддържам радио емисията ми в Монреал бях принуден да изписвам касетки с музика от България, а за новините ползвах радио София на къси вълни...

Така е, нещата се променят много бързо. Но хората остават все същите. Всеки емигрант иска да успее и... като правило не знае откъде да започне за да го направи.

Ако имате въпроси относно подготовката за емиграция, както и ако вече сте заминали от България и искате да си спестите някои неприятности, ще ми достави удоволствие да ви помогна. Пишете ми тук, на моя блог и аз ще ви отговоря веднага.

До скоро!

Зак


Hi. It's me. Welcome to my blog! Posted by Picasa

За новостите при определане на кастовата система в България

За новостите при определане на кастовата система в България

Днес попаднах на една съобщение в News-bg.com. Заглавието само по себе си бе достатъчно изразително: Английски турист бе арестуван в Слънчев бряг. Е, казвам си, малко по малко започнахме да се отнасяме към другите както трябва - санким, да изискваме да уважават нашите закони, както те го правят, когато сме при тях.

Но вижте за какво става дума. За да не ме обвинят, че съм предубеден, ето цитат на цялото съобщение:

“Английски турист беше арестуван в Слънчев бряг за хулиганство. Задържаният англичанин е от град Ийстборн. Той е арестуван за едно денонощие. В ресторант “Стек хаус” в Слънчев бряг английският турист, след солидна употреба на алкохол, започнал бой с двама българи на 31 и 28 години, които пеели караоке. Англичанинът счупил безжичния микрофон, скъсал захранващи кабели, потрошил караоке-апаратурата. На пристигналите полицаи той оказал съпротива, буйствал и ударил единия служител на реда. Наложило се е да бъде респектиран с белезници. Съставен му е акт по Закона за чужденците в Република България и към момента е постигнато споразумение за заплащане на нанесените щети по озвучителната техника в размер на 170 лв. (край на цитата)

1. Арестуват нарушителя за една денонощие! Ако някой българин бе направил нещо такова в Англия, и седмица в ареста щеше да му се види като Коледен празник!

2. „Наложило се да бъде респектиран с белезници”: абе тия хора майтап ли си правят с нас бе? За какво става дума въобще? Тоя човек е оказал съпротива при арест. Ударил е служител на реда при изпълнение на служебните му задължения! Вилнял е като луд, без никакви задръжки и изпочупил заведението… И след всичко това, нашия журналист търси оправдание, че на тази „важна фигура” се е наложило… да й сложат белезници и да й покажат мястото й? Как да наречем това, дами и господа, освен РЕЗИЛ и ПОДИГРАВКА СЪС САМОЧУВСТВИЕТО НА БЪЛГАРИНА?

3. Човекът се понаквасил и решил да се забавлява като потрошил апаратурата в заведението. Има ги такива, карат лошо пиянство. Обикновено на Запад тях ги бият още в самото заведение, после ги вкарват да отрезнеят в полицията, а накрая ги съдят по бързата процедура. Резултатът от всичко това е, че пияницата излиза от затвора след две седмици минимум, с криминално досие!!! (знам, че тук това не означава нищо, но там, това понякога е факторът, който ти дава работа или те кара да си мечтаеш само за нея), и накрая, но не най-маловажното, този “юнак” олеква със солидна сума пари, точно толкова, че да заплати и салфетките, използвани за забърсване на масите след като са почистили счупеното от него. С други думи - плаща до стотинка всичко!

Какво обаче виждаме ние тук? Нарушителят е санкциониран по Закона за чужденците в Република България! Това пък какво е? Да не иска някой да ми каже, че в Америка или в Англия, някой ще има предимството да го съдят по закон, различен от местния? И че след като е направил погром и е потрошил апаратура за поне няколко стотин, а може и хиляди долара ще вземат да се договарят с него колко да заплати? Забравете! Това не може и да се присъни на някого, камо ли да го видите наистина. Представете си следната сценка:

Следователят: “Извинете, че Ви задържахме, ама не може ли все пак да се договорим с Вас да заплатите поне част от нанесените щети? Щото нали разбирате, трябва да се успокои някак общественото мнение. Иначе, то какво толкова се е случило - ние всичко разбираме! Пийнали сте малко повечко, какво пък, всекиму се е случвало. Ама ще трябва да платите там по някой лев…”

Тръпки ме побиват като чета за такова поведение! Мъка ми е, че съм се родил в тази страна да гледам, как се гаврят с нея тези, на които е отредено да я пазят и защищават.

А сега си представете каква щеше да е санкцията, ако нарушителят беше някой от “вратовете”, демек “правоимащите” у нас. Ами че той дори и 170 лева нямаше да плати. Не че ще му натежи. Не! Просто е въпрос на принципи. Имах си хас да го занимават “човека” с такива дреболии и да му развалят рахатлъка! Така де, това просто не може да се случи!

Виж, за третия вариант, нарушението да го извърши някой непознат никому, “обикновен” българин! Е, тогава вече - стой та гледай! И ще има какво да видиш, повярвай ми! Цялата строгост на закона, че и нещо отгоре ще го сполетят тоя хаймана. Ама ха, какво си е помислил той, че тук няма правна система ли? Или че тя си няма съответните органи? Грешка! Тука са си и… бдят. Само че, за да те забележат, че правиш нещо нередно, трябва да не си чужденец от богата и влиятелна страна или нашенска мутра. Е, то си се подразбира и без думи, че и ако си от управляващите пак си имунизиран срещу закона. Ама това открай време си е така у нас, нали бе, Бай Ганьо?

Та затова ви казвам, у нас е в процес на изграждане нова кастова система. Само че за разлика от тази в Индия, тя ще е много по-адаптивна и динамична. И няма да е свързана с условности и отживелици от рода на: кои са родителите ти, дедите ти били ли са на поход за освобождаване на Божи Кокъл и други такива. Глупости! Ако си от власт имащите, ако си богат или си дошъл от чужбина на полова сиеста с евтини жени, моля заповядайте! Вие току що попаднахте в Рая.

Ама ако не си от тия… В името на народа…

вторник, септември 06, 2005

Eastern European Immigrants as EU Threat?

Eastern European Immigrants as EU Threat?

[Analysis] Migration today is very different from the 1950s to 70s.

Published in OhMyNews on June 23, 2005

Although the media and political discourse tend often to represent migration as a "crisis," or as a "new" and "exceptional" phenomenon, limited in space and time, population movements have characterized the history of humanity in all periods.

Recent population flows are inscribed in a wider context of globalization of capital and labor and the rapid development of transport and communication networks. Within this context, the migrations of the past 15 years are different in nature from those of the 1950s-1970s. New migrations are characterized by their fragmented nature: they include new forms of flexible labor, insecure legal status (often undocumented), variable duration, new gender roles and multiple destinations.

In the recent European context, these new forms of migration involve flows from East to West but also from Third World countries to EU member states. They are further influenced by the overall process of European integration and the recently realized Eastern enlargement of the EU.

EU member states gradually understood that mutual cooperation was necessary to design and implement effective policies controlling and managing immigration flows, especially as these increased and diversified since the late 1980s.

Until now, within the EU, labor migration has proved to be mainly demand-determined: it usually depends to a major extent on the needs and employment opportunities in the immigration countries. Having achieved a certain standard of living and having hopes for further improvements, people do not just move. They migrate only if they already have an attractive work contract in their pocket.

Since the late 1980s, the number of people applying for asylum has increased sharply. In 1984 there were only 104,000 applications in Western Europe. This figure grew to 692,000 in 1992 and then declined during much of the 1990s. Numbers grew again to 350,000 in 1998 and about 400,000 in 1999, although this year they have begun to fall away. Thus, asylum has become one of the principal means of immigration into the EU.

It is obviously beyond the immediate power of the EU to eradicate the root causes of all migration. But over time, if the EU wants to reduce migratory pressure, it will have to provide more development aid, debt relief, and fair trade.

From another point of view, should European states even try to stop economic migration? Europe's population is set to decline over the next 50 years. Italy will lose 28 percent of its population by 2050. In order to maintain its working age population, Italy would need to start importing more than 350,000 immigrants per year or, alternatively, keep its citizens working until they are 75.

If you read the business press -- from the Wall Street Journal to The Economist (London) - you might conclude that Western Europe is on the verge of collapse. Such rhetoric has only been stoked by France's recent rejection of the new European constitution. France is now being harshly criticized for standing in the way of needed continental reforms to labor market and business regulations.

Even with respect to the admittedly vexing problem of unemployment, conservatives have a conveniently historical take. The European economy became more sluggish as the European Union expanded and adopted trade regulation principles closer to U.S. norms. Expanded business investment in and worker emigration from Eastern Europe, where worker protections are slight, has put downward pressure on wages. In addition, the European Central Bank has pursued consistently high interest, pro banker policies. Many French citizens voted against the new constitution not because they were anti-Europe but because they feared that the new constitution would write these corporate norms into fundamental law.

If we look back in the history, in 1957 the original European Economic Community was formed, the Germans and French were afraid of being overrun by Italian "guest workers". However, something completely unexpected happened: only for a very short period of time did some Italians go North to become "guest workers" in Germany. Many more, but still relatively few Southern Italians moved to the fast developing Northern Italian economy and did not even think about going to other EEC member countries. When in 1981 Greece and in 1986 Portugal and Spain became members of the European Community, Northern European member countries again worried about the South-North migration potential. And again, Portuguese, Spaniards and Greeks did not follow conventional prejudices. They mainly stayed at home and moved North only in extremely limited numbers.

European enlargement is likely to stall after the first intake of 10 new members in 2004. Those left out in the cold are excluded for a long stretch. Rather than relying on the double panacea of NATO and the EU, they would do well to start reforming themselves by bootstrapping and better concentration on the resolution of their own problems by themselves. In this respect the situation of Bulgaria and Romania is not an enviable one. Both of these countries have sign the treaty to join the EU, but the actual trend of insecurities and lack of clear vision for the policy of the Union, is inspiring profound doubt about the good will of the countries-members.

Immigration is an important factor of providing the economies of industrially and economically stable developed states with labor force (comparatively cheap, ready for non-prestigious jobs and sometimes highly skilled). For example, according to one German government report dealing with the labor market situation and development, considering the lower birth rate in the country, the economy of Germany needs 50,000 foreign employees per year to counter a major deficit in its labor force.

Such a situation is quite typical for the EU countries in the whole, as foreigners, particularly those who are coming from the region of the Eastern Europe and CIS, specialize in those specific sectors of European economies that are characterized by considerably lower labor proposition. Thus, according to The Organization of Migration Chief of Mission in Vienna Irena Vojackova-Sollorano, the EU's "unemployment figures are relatively low, and when you look at the job openings that are all over Europe, even when we have local unemployment, there are low-level jobs which are never filled, because nobody wants to do them, in Europe."(1)

Evidently, any external impulse should cause asymmetry in labor payment, and, hereupon, influence the system of providing the steadiness of Euro. The access of labor force from countries of Central and East Europe, and also from other countries with lower level of economic development, creates the problems for the labor market of the EU countries. So functionally, in sake of the creation of dynamic labor market equilibrium for the EU it is necessary to provide for some restrictions for entrance from the countries of C&ES and even from the states that are now have the status of the EU candidate-members.

Still some experts and officials note specific features of Eastern European population's model of transborder crossing: unlike Asians, particularly from those people originating from China and Indochina, Eastern Europeans are more likely not to change citizenship. Thus, Irena Vojackova-Sollorano of the IOM sees not so much as a problem of Eastern Europeans, but as an opportunity for the EU: "A well regulated labor migration scheme would be the way to go, because just looking historically at the patterns of migration from Eastern Europe, people do not like to leave their countries -- even if they are impoverished. They always prefer to stay in their country, and if they leave, they leave [to] earn some money and go back. So this is an ideal opportunity for the EU to develop short-term labor migration schemes, to offer it to Eastern Europeans who will gladly take it, and who will also go back [home]." (2)

Generally speaking, at present there is no stable and effective interrelationship system between the EU and Central and East Europe labor markets systems. Still potentially the second one can be considered both as a destabilizing and stimulating factor for the first one. As yet, the process of market reforming, as well as consistent institutional building can be considered as the prime factors for the countries' integration within the European labor market. And such integration can be viewed as a part of more general integration processes on the continent.

In 2004, 10 European countries joined the European Union, bringing in their potential and expectations, adding a total population of 75 million people and a territory of 738,000 square kilometers. The EU-25 has 452 million citizens. The economic and social implications of the proposed free movement of labor will remain a controversial issue until the assimilation of new member states into the EU structures is complete, affecting both governments and citizens... if they have the time to do it.

Analysis shows that the pessimism expressed by West Europeans that their Eastern neighbors would "flood" their labor markets results more from subjective perceptions of a malfunctioning labor marketing their own countries than from actual data.(3) Even existing economic research is all too often a foundation more for speculation than for reliable predictions. However, although there is insufficient data to substantiate the fears of the West, these have nonetheless provided strong pressure against the immediate free movement of labor and have provoked a complicated cost-benefit analysis of the migration situation.

Because of public opinion in the West, new EU legislation, modified to fit the outcomes of the enlargement process, prescribes an initial transition period of two years.(4) An optional three-year transition could follow at discretion of each old member state. In a worst-case scenario of a massive migration flow, there is the possibility of extending the transition period by two more years, bringing the transition to a total of seven years of restricted movement.

What we could learn from the southward enlargement of the EU, mentioned earlier, is that rapid economic integration into a single market area was, and is, a most effective transformation strategy and therefore it turns out to be a most efficient anti-immigration strategy. The inclusion of Eastern Europe into an enlarged single market with no barriers to trade, free capital flows and unrestricted labor mobility can therefore be expected to diminish substantially, rapidly and sustainable the East-West migration potential. Moreover, the differences between GDPs of old and new EU member states establish a strong argument in favor of migration.

In fact, economic policies implemented in order to liberalize new markets are likely to curb the number of migrants as a secondary effect. For example, free trade policies pursued by the West are likely to lead to a greater convergence of consumer prices.

Also, direct foreign investment helps improve the economic climate in the Central and East European countries, providing for a higher standard of living.(5) Thus, one can conclude that the point of view evolved from defining free movement from the East as an almost unimaginable event in the early 1990s towards showing that an uncontrollable migration flow from the East is an unlikely event, mostly because economic integration supposes and preconditions economic convergence.

At present, cross-border movement seems to be a top priority issue on government agendas and in intergovernmental discussions. It is a known fact that economic policies implemented in order to liberalize the new markets are likely to, as a secondary effect, curb the number of migrants. For example, free trade policies pursued by the West are likely to lead to a greater convergence of consumer prices and eventually of factor prices. Also, direct foreign investment is helping to improve the economic climate in Central and East European countries, providing for a higher standard of living.

The experience of previous enlargements of the EU shows that initial skepticism and fear of being "flooded" by migrants from the new members, with resulting attempts to restrict migration, have been by and large unfounded. The East-West migration following the most recent enlargement then should not be viewed solely as an obstacle on the road to European integration, but as an opportunity to further deepen that integration, and make it meaningful to the populations of both Eastern and Western European nations.

According to some guesstimates the migration flows from Central and Eastern to Western Europe could be up to 10 million people. Other assessments indicate more modest figures in the magnitude of about 4 million. Most of them (about 3 out of 5) would probably go to Germany.(6)

But even if there were a migration hump and more people than expected moved West, this would not harm Western Europe. Less than 2 percent of EU citizens presently live in another EU country. In the immediate future it is therefore more likely to be too little migration which causes a problem for the EU than too much. More migration would facilitate the overcoming of regional and sectoral labor market disequilibria and some of the demographic problems caused by the aging of the EU population.

The German chancellor has stated his preference for a transitional period of seven years as was the case for the Southern European countries. Such transitional periods are only a third best solution, however. The second best solution would be to implement free mobility but to set an upper limit to the number of immigrants. This would at least allow an immediate partial reallocation of the labor force according to market mechanisms. And it would therefore be a first step on the way towards the economically first best solution: the free movement for all new citizens of the European Union.

Economic integration in a single market takes place above all via trade in goods and services and via capital transfers, and not so much via the migration of workers. Trade flows react much more elastically than people to the formation of a single market. To a large extent trade in goods and capital transfers make the migration of labor unnecessary.

For the capital markets in Eastern Europe, becoming a member of the EU is like getting a quality certificate. It means credibility and security for the protection of property rights, the rights of shareholders and, thus, for direct investments. Risks for capital transfers are reduced. Hence, West-East direct investments are likely to function to a large extent as a substitute for the East-West migration of workers. In as far as there is a complementary relationship between capital transfers and migration, direct investments and the migration of labor are necessary in order to exploit the advantages of an integrated economic area. In this case, however, it is usually a question of the migration of highly qualified specialists and not of the mass migration of unskilled workers.

Once the Eastern European countries become EU members, access to the large internal market will support efficiency and thus stimulate economic growth. This will have a strong inhibitive effect on migration, as can again be demonstrated by the example of Southern Europe. With their rising standard of living, the traditional EU emigration countries (Italy, Greece, Spain, Portugal) have become immigration countries. The natives of these countries no longer migrate in order to seek employment abroad. Instead, the economic upswing has created a pull effect on workers from third countries.

The Southern European experience tells us one more story, namely that immobility has a positive economic value. Staying at home allows people to use their specifically local know-how for earning an income and for spending that income. This know-how would be lost in the case of migration and would have to be acquired once more at the new place of residence. A further advantage of immobility lies in the option value of waiting. Analogously to investment decisions on financial markets, waiting has a positive option value, which arises because the postponement of the migration decision until later reduces the relative uncertainty and therefore the risk which is involved. If during the period of waiting the differences in income between the home region and the potential host region diminish, the actual migration flow will be much smaller than originally planned.

All those said, we can ask differently ourselves the main question raised in this article. What are the alternatives to the enlargement of the EU at the moment? The answer is: None! The process must be followed because it is objectively necessary for the EU itself. It is another problem how it could be done smoothly and less costly. Hopefully we shall discuss this topic in the future.

1. RFE/RL, 2 August 2001.
2. International Labour Organization. Program and Budget Proposals for 2000-01. - Volume 2.- GB.274/PFA/9/2. 274th Session. Geneva,March 1999.
3. Klaus Zimmerman, European Migration, Push and Pull, Proceedings of the World Bank Annual Conference on Development Economics 1994-1995.
4. Ibid.
5. Ivo Slosarcik, EU Enlargement and Schengen Implementation ? What Next? A Report on the Czech Republic, 2002.
6. INTERECONOMICS. East-West Migration: Will It Be a Problem? January/February 2001.

2005-06-23 23:54
©2005 OhmyNews
© Захари Христов Върбанов Всички права запазени

European Unity Gets a Wakeup Call

European Unity Gets a Wakeup Call

Published in OhMyNews on 10 June 2005

[Opinion] Bulgarian citizen reporter Zahari Varbanov weighs in on the EU constitutional crisis


If we have to define the main European problem today, inevitably we shall arrive at the division of opinions which are based on the differences of interests of member countries. On a national level, every country in the European Union (EU) is more or less profoundly divided about the possible solutions and consequences of the recent political impasse.

Fundamentally the fear of developed countries is that their privileges may be impinged if the principle of equality starts to reign in Europe. The constitution, despite all inevitable imperfections, should represent by definition a common law for every European citizen.

But this is structurally unacceptable when the document's details start to interact on different levels of development with the whole. By way of the referendums in France and the Netherlands, the European people have shown that they are not ready to sacrifice their privileges for the right to live with the others in a country-continent.

Another conclusion should be that the people in Europe also do not wish to accept the supremacy of a central government over their national laws. So much has been written about the British and French aversion to their internal problems depending on the decisions made by Eurocrats in Brussels that I do not feel it necessary to touch on this problem again.

So, the problem is an evolutionary one. A unified Europe tries to do at least two internally contradictory things.

From one side it makes an effort to preserve the national identity of member countries, and from the other, to create a feeling of a common European home. Everything should go smoothly if national identity is not understood as the yardstick for one's standard of living, and in many cases a way for a cultural, and consequently untouchable, set of values.

Let's go straight to the heart of the problem. The Europeans are not ready to sacrifice part of their social benefits for the creation of a new European identity. For me, as an ordinary citizen, it is necessary to find a point of comparison to orient myself in this maelstrom of opinions and pseudo-solutions, which are very often contradictory.

One such model I see is the interaction and way of coexistence between each state in the United States. It is easy to see that the Europeans have to decide whether they wish to live in a common country, governed by a common law and principles; that, or the preservation of their traditional lifestyle and the abandonment of the idea for a common home. An artificial mix of the two may be difficult, if not impossible, to maintain and is not a viable social model.

When we think about the desire to profit from a common market's strong points on the one hand, and the refusal to pay the price for that, on the other, two major factors have to be taken into consideration.

The first is the extremely heavy bureaucratic machine which has established itself in Europe. From strictly practical point of view it is a monster which is threatening the very existence of the system. Recently it was shown that the Italian deputies in the European Parliament receive 12,000 euros per month, on top of all the other privileges they have. The deputies of other nations receive less but fight fiercely to preserve and even increase their privileges.

And this is only the tip of the iceberg. The whole administration, including the necessity to translate official documents and correspondence into so many languages involves fantastic expenses.

But the biggest problem in this regard is that the distribution of common funds into the EU does not follow a strict and logical plan directed at the development of meaningful projects. In contrast with the United States, where the system responsible for the distribution of funding is well established, this is not the case here. The lack of such a tradition of public funding distribution reflects the hidden mistrust and anger among the population.

The second problem is more or less external to the European community, but no less serious. Globalization is far from accepted even in the most developed countries. This is paradoxical from the first point of view because it was initiated by them in the name of the complexity of their values: a common market, the free movement of goods and capital, free movement of the work force, the avoidance of double taxation, and so on.

Ordinary Europeans fear that the acceptance of the principles of the global economy will limit their capacity to influence the social processes in their countries, and shall impose a style of life similar to the one in the United States.

Let's be honest. In Europe the U.S. system is not admired. But again, there is a price to be paid for a higher standard of living. It is well known that usually when someone refuses to pay one's bills for a long period of time the interest to be paid later is a lot more burdensome. There are no indications at the moment that there is anything on the horizon that will help the Europeans to escape this rule.

The failure of the referendum in France and the Netherlands is seen as a vote of no confidence in the central governing structures in Brussels. There are too many levels of bureaucracy between the citizen and the politicians who make decisions for them. This may also sound paradoxical, but the solution to this situation is possibly related to another symbol of globalization -- the Internet.

The Net is the only tool able to reduce the astonishing distance between the citizens and the representatives sitting in the European Parliament. If Europeans feel that their voices must not be drowned out and can use the Internet to keep in touch with the politicians in the EU capital, they probably won't be so reluctant to new proposals.

The whole set of problems mentioned here reflects an understandable, human reaction toward self-preservation and the consequent refusal of the new European constitution. We can only hope that the Europeans shall learn to live in this fast developing world before the world decides how to impose common rules on them.

2005-06-10 18:43
©2005 OhmyNews
© Захари Христов Върбанов Всички права запазени.

The Democracy Trap

The Democracy Trap

Political Analysis, published in OhMyNews on 15 July 2005

[Analysis] Today's most pressing problems call for an alternative to one of our most hallowed ideas


During his reign Roman Emperor Marcus Aurelius thought about restoring the republic. He failed. In fact, almost none of his contemporaries understood his idea, which was also neglected by his successors until the Roman Empire disappeared. Probably it could be useful for us today to try to understand his motives.

Being one of the brightest men of his time, Marcus Aurelius concluded that the situation in Rome was beginning to escape the control of the authorities because of two opposing factors. Firstly, it was the emperor's power, which depended entirely on the personal qualities and ambitions of one person. Theoretically, if an emperor was relatively educated and ready to sacrifice some elements of his luxurious life for the good of society, the situation would not be so bad. But who was able to give a guarantee that the next emperor would be good enough?

Secondly, there were the so-called plebeians. It is hard to believe today, but the needs of the plebeians were among the main concerns of the powerful Roman emperors. The explanation: They were difficult to control. Evidently, it was no problem to kill every plebeian separately, but as a mass they were invincible. They were the People of Rome, the Public and the Participants in every significant event of the state. So, the emperors played along with the plebeians and ensured that their essential needs -- i.e., food and entertainment -- were fulfilled.

Marcus Aurelius tried to transfer part of the responsibility for the governing of the society to society itself. He understood the impossibility of the idea of one person finding a solution for all the problems in society. In fact, he recognized the supremacy of democracy in social life.

At this moment someone probably should ask me, why does this have anything to do with today? The answer is: Because not so much in our social life has changed since the time of the Roman Empire; we are governed by the same basis of law and we face a lot of the same problems. What is essential is we still do not understand the basic and most important contradiction of our lives, that democracy does not have an alternative, but it also cannot resist its own imperfections.

The easiest way to prove this is by taking a look at the main problems of our own time:

1. The increasing gap between rich and poor
2. The war
3. Terrorism
4. The lack of resources to support the growing population
5. Water
6. Nutrition
7. Energy
8. Health care
9. Education
10. Climate change
11. Globalization on one side, and religions and national traditions on the other

Honestly, even one of these problems could be sufficient to disturb the functionality of a social system. All of them together is a very challenging puzzle, which has the ability to destroy human society on Earth, or at least to disturb it to the extent that the achievements of our civilization for the last couple of centuries are erased.

The delay is due to the fact that some of these factors interfere with each other and shift public attention in the other direction. But as one can see, this is not a real solution, but a sort of auto-suggestion or postponement, when what we really must do is find real solutions to these problems. And don't forget, the price to be paid later -- as usual -- will be higher.

Let's look at how some of these factors interact, and try to see deeper under the surface.

Even from the first glance it is clear that some of the above problems are provoked by the others. Also, not all of them have the same urgency. Thus, if can close the gap between poor and rich, we eventually will possess more resources to face the other problems. But from another point of view, when someone distributes money that is not his own, money and resources can be wasted (1). It's a catch 22, isn't it? And there is no guarantee that private management of funds will always be more efficient or honest than state management.

These problems are so complex it is impossible to analyze them in one article. So, we will try to concentrate on one problem, which is often underestimated or ignored. Let's take a look at the problem of overpopulation and its interactions with the other factors in our system.

In the beginning of the 1980s the Earth's population was around 5 billion people. Today, 25 years later, there are over 6.5 billion people.

According to the Population Institute report quoted by Raza Naqvi from the Washington Times entitled "Breeding Insecurity: Global Security Implications of Rapid Population Growth," "the world's population will increase from 6.5 billion today to 9.1 billion by 2050, with most of the increase occurring in developing countries."

If we take into consideration that developing countries will witness a major portion of this boom, humanity will face a situation never seen before. On one side, the aged population in the developed countries will hold the majority of the goods and capital, but will gradually lose its vitality and capacity to manage it's own destiny.

On the other, the young population of the developing countries will have to fight for a small portion of all the available goods and capital. If you add to the picture the increased speed of the flow of information worldwide, it is doubtful that these young people will sit and wait peacefully for the other side to decide when it should be generous and how much it should give.

Everyone can guess the name of such a situation. For me, it begins with "re" and ends with "volution." But I do not dare to pronounce it entirely. Simply, I do not want to be labeled a "leftist" or something similar, because I am not. I'm simply trying to be reasonable.

Here we arrive at one factor we mentioned only partially: technology. Its exponential development rewards power-hungry individuals and groups. It is of interest to powerful lobbies and political circles, and gives the feeling of power and unlimited possibilities. This is an extremely dangerous misbelief with unpredictable consequences.

One thing is true: The era of popular mass revolutions is probably gone. But still, it doesn't mean local revolts -- in different forms -- should not occur. One among the others from the above list is terror. According to the report mentioned earlier, "Revolution and other manifestations of political unrest are likely to originate within groups of youth looking to change the current political system." The report says 40 percent of the world's population is under the age of 20, the vast majority of whom live in developing countries.

Perhaps, you may agree with me, something is deeply wrong with the fundamental values of democracy. We were all are told since our first day that everything depends on us, because we are the people, and because we have the capacity to do something, to concentrate ourselves and all our efforts on a real purpose. Since one is born society tries to forcefully implant in his or her mind that we defend common interest and values. Wrong! There is no such thing as "common values." Every social group has its own.

"Le Roi Soleil" Louis XIV said, "L'Etat, c'est moi" ("I am the State"). He was honest to recognize this, what he saw as a responsibility. Today, someone or a group of people with a couple of billions behind them have a lot more influence on the development or degeneration of the world than the Sun King at his time. But is the same true for responsibilities? I doubt it.

Yes, this is the kind of future we have to expect because of the imperfections of democracy. Contrary to our commonly accepted belief that democracy is something nearly perfect, you can find different points of view in all the available encyclopedias. I recommend that you have a look at the article in Wikipedia.

We often witness abuses of the rights of one group of citizens by another. Need an example? Look at the situation of refugees. There are thousands and thousands of legitimate, real claimants worldwide. But there is also a significant number of fake claimants, who are trying to profit from the system to obtain for themselves the benefits, which others deserve.

From a purely logical point of view such behavior represents both the incapacity of society to defend the rights of the people who need this kind of protection for their survival, and also the deception of the individuals who have learned to profit from the system itself, i.e., from democracy.

With the exponential population growth the value of the human life will diminish drastically. Need proof? At the beginning of the 20th century crime was so stressful for society that newspapers devoted whole sections to the topic.

Today, we work with big numbers. Almost no one is impressed by a headline that announces a single person was killed in Afghanistan. It is true that the constant bombardment of news suppresses our ability to react adequately. But it is also true that the center of the public attention is constantly moving toward the things that affect the whole society, ignoring something as insignificant as a single, ordinary citizen.

Another questionable characteristic of democracy is related to the proclaimed a priori equal rights of every individual, without taking into consideration his or her contribution to society. As a consequence, many asocial individuals and groups have learned to profit from the system and abuse it.

So, to generalize a little bit, here is a series of problems:

1. We all know that the democracy is not perfect, but we do not know what to replace it with. Another related problem is that every time someone dares to speak about this topic in public, he automatically receives some pejorative labels and is alienated. The result is the out-of-control reproduction of the internal defects of society. In other words, society is killing its own defense system, and very few people seem to care about that.

2. Overpopulation will gradually push the situation out of control. Uncontrolled population growth in developing countries, combined with aging populations in developed countries, should provoke a constantly growing imbalance between the real needs of the society and the available resources.

The reasonable question is, What can be done to avoid chaos when the social system goes out of control because of a lack of resources? What can we do to preserve the strength of personal initiative and avoid the sense of dissatisfaction of creative individuals?

The answer could be found in one word: meritocracy. Please be patient enough to read further. I am not proposing the abolishment of everything good, created and realized by democracy as a system. I am simply proposing to elaborate a new system, based on the principles of the meritocracy, in keeping with the good aspects of democracy. We the people have enough information, experience, culture and education to change the system without destroying the foundation of society. For those of you who are not familiar with this idea, I propose that you read about meritocracy in Wikipedia.

Contrary to the opinion that the word has a pejorative significance, according to the Web site World Wide Words, "... the current furor began with the recent British General Election, in which Tony Blair, the Labor Prime Minister, made much of his commitment to what he regularly described as meritocracy. This word is very widely used, even more so in the United States than in Britain. It is usually employed in the sense in which Mr. Blair seems from his speeches to have meant a social system which allows people to achieve success proportionate to their talents and abilities, as opposed to one in which social class or wealth is the controlling factor (2)."

Meritocracy has to be understood as a system giving priority to the personal qualities of every individual and his or her capacity to contribute to the common welfare. It is time to accept it as a basis for redistribution of goods and other resources in society. Finally, it is the only principle based on pure justice. In any case, supremacy has to conform to meritocratic principles. In other words, the only criteria for success has to be personal qualities: knowledge, ability and willingness to contribute to society.

Approximately half the population of the world for one or another reason does not participate in the development of society. I do not dare to imagine 9 billion people with the same proportion of inactive population. Do not get me wrong! I do not argue that they have to stay in this sorry position. Just the opposite! But the reality is that the proportion of the world population actually contributing to society diminishes every year.

This is a statistic and not an emotional perception of the situation. The only way to realize the potential of the people and give them a chance to participate actively in social life is to assure fundamental change in the way they are evaluated. Today's form of democracy simply cannot achieve this goal.

It is time (hopefully it is not too late!) to understand that being born into a super-rich family does not guarantee the use of wealth in a way that is acceptable for society as a whole. With the constant mergers of multinational conglomerates and the banking system, the concentration of power in the hands of haphazardly chosen people increases exponentially. That also goes for the opportunity for uncontrolled waste of resources.

Contemporary society simply cannot afford that. Our available resources are limited and must be used for the good of society. Yes, strange as it may seem at first, the meritocratic principles of governing the economy are necessary for a correctly functioning global economy.

So, if we radically change our social organization, if we stop the unnecessary wasting of resources, we shall witness a global society based on the principles of increased respect for human qualities. I hope so from the bottom of my heart! Otherwise, we should meet the consequences of our inactivity, which threatens to push our world toward chaos and self-destruction.

2005-07-09 07:19
©2005 OhmyNews
© Захари Христов Върбанов Всички права запазени.